Jun 7 / Matěj Matolín

Proč chtít v Česku více robotů a nebát se automatizace

„Automatizace bere lidem práci“, to je věta, kterou slyšíme poslední dobou všude. Náš host Tomáš na tyto obavy nahlíží jinak, podle něj automatizace dává příležitost dělat sofistikovanou práci. Vždyť i programátor si dnes mnohdy může připadat jako u pásu a z údržbáře se dá udělat údržbář robotů, stačí ho naučit je programovat.

„Práci by měly dělat stroje a Homo Sapiens by se měl věnovat tomu, na co je zkonstruovaný, tedy věnovat se kreativitě a řemeslné zručnosti.“

V podcastu probereme: 

  • Jak mít jistotu práce a nebýt ti, kdo budou nahrazeni strojem? Jakou musíme mít přidanou hodnotu?
  • Je lepší dát děti na práva nebo na techniku?
  • Proč si lidé nepamatují firemní hodnoty, když jim je nadiktujete?
  • Může být jednou z firemních hodnot zábava, abyste nebyli před klientem za bandu hippíků? 
  • Co skvěle funguje v sebeřízených týmech a jaké výhody v praxi přináší transparentně mluvit o platech?

Uslyšíte v podcastu:

„Co funguje v sebeřízených týmech je odolnost vůči travičům studní, který by někde proplouvali. A tohle je zajímavý, že ten tým je strašně rychle semele. Ten člověk pozná, že to není jeho šálek kávy. Není třeba špatnej, ale má jiný hodnoty. Zábava u nás znamená nejen společný lyžovačky nebo pivo s nováčky, ale třeba to, že i složité problémy řešíme s úsměvem. To je velmi těžký. Sám když jsem byl na place, oživovali jsme robota na 3D tisk, první tisky, a programátor rozmlátil výtisk tím robotem a strašně se tomu smál. A mně došlo, že teď už s tím nic neuděláme, že to neudělal naschvál a že to je to, co bych měl oceňovat. Že se tomu umíme zasmát.“

Na závěr náš host prozradí, jak přes LinkedIn nabrat klíčové lidi, když bytostně nenávidíte sociální sítě.

Poslouchejte na Apple podcasts a Spotify.
Created with