Jak vykouzlit firemní hodnoty za 5 minut
Trápíte se s firemními hodnotami? Přemýšlíte, jak správně postavit náborové argumenty v inzerci nebo na webu? Chcete správně pojmenovat vaše silné stránky? V tomto praktickém cvičení využijeme Atmoskop, Instant Data Scraper a ChatGPT.
Jak popsat opravdové hodnoty
Sepsat firemní hodnoty je často dlouhé a vyčerpávající cvičení. Pokud je nechcete dělat jenom od stolu, musíte zjistit, co si myslí zaměstnanci. Protože jak říká Ben Horowitz, hodnoty a firemní kultura jsou to, co lidi říkají, když vy tam nejste.
Klasickou cestou jsou dotazníky, focus groups nebo rozhovory se zaměstnanci. A to většinou trvá dlouho. Ještě náročnější je pak ze všech poznámek a odpovědí poskládat něco smysluplného. Buď musíte mít hodně času a nebo slušný budget.
My se ale podíváme na zajímavou zkratku. Neříkám, že je vhodná pro každou situaci, ale udělá spoustu práce za zlomek času. Stačí chytře využít pár dostupných nástrojů.
Proč u vás lidi pracují
Pokud chcete vědět, proč u vás lidi pracují, je třeba se jich zeptat. Ale co když už to všechno řekli? Pokud máte profil na Atmoskopu s dostatečně reprezentativním počtem hodnocení, máte vyhráno.
Číselná hodnocení v kategoriích, které Atmoskop standardně nabízí, nám ale moc nepomůžou. Jsou příliš obecné.
Daleko zajímavější je výpis konkrétních komentářů. Zde se zaměstnanci rozepisují a dostaneme tak víc užitečných dat.
Abychom mohli komentáře zpracovat, musíme je nejdřív „vytáhnout” z Atmoskopu a dostat do nástroje pro další zpracování, například do Excelu nebo Google sheet. Na to slouží tzv. scrapery – programy, které data z webu uloží ve strukturované podobě. Jedním z nich je bezplatné rozšíření pro Google Chrome s názvem Instant Data Scraper.
Stačí pár kliků a vytáhli jsme si 318 komentářů o firmě DM drogerie do přehledné tabulky.
Kouzlení s textem v ChatGPT
Jak ale všechny komentáře zpracovat a vydestilovat ta nejrelevantnější hodnocení? Ke slovu přichází naše superschopnost, tedy ChatGPT. Necháme ho dělat to, co umí velmi dobře, tj. zpracovat text.
Jednorázově můžeme vložit text o délce 2000 až 3000 slov, což průměrně vychází kolem 300 komentářů na Atmoskopu. Delší text je třeba vložit na vícekrát.
Nejdůležitější je připravit správný pokyn pro ChatGPT. Sledujeme model Role – Kontext – Úkol – Výstup.
Zde je vyladěný pokyn:
---
---
Jsi copywriter a odborník na HR. Potřebujeme najít výstižné hodnoty, které dobře popisují silné stránky firmy. Tyto hodnoty musí odpovídat hodnocením, které o firmě napsali zaměstnanci. Vložím ti komentáře, které napsali zaměstnanci firmy. Najdi 5 hodnot, které jsou nejvíc zastoupené a o kterých zaměstnanci v hodnoceních nejvíc mluvili. Musí být velmi výstižné a co nejvíc jedinečné a postavené na komentářích zaměstnanců. Výsledkem bude tabulka. V prvním sloupci jsou hodnoty. V druhém sloupci je jejich četnost v komentářích zaměstnanců. Ve třetím sloupci je velmi výstižný, jedinečný, trefný a textově zajímavý slogan této hodnoty. Ve čtvrtém sloupci je několik komentářů zaměstnanců, které tuto hodnotu přesně ilustrují a ukazují.
Zde jsou hodnocení zaměstnanců: [zde vložíme komentáře, které jsme vytáhli z Atmoskopu]
---
Abraka dabra, a výsledek máme v pěkné tabulce:
Jak vidíte, nestačilo nám jen pojmenovat 5 hodnot, protože bychom dostali příliš obecná slova jako „Benefity” nebo „Férový přístup”. Chtěli jsme jít trošku dál, rozvinout je a opřít o konkrétní citace, které pak můžeme využít v komunikaci. Sloupec četnost nám funguje jako kontrola.
Hodnoty, inzeráty, emailing…
S tímto materiálem můžeme udělat plno užitečných věcí. Může být klíčovým vstupem do diskuse o firemních hodnotách, může posloužit pro formulaci náborových argumentů na kariérní stránce, můžeme podle něj vyladit inzeráty nebo oslovovací e-maily.
Jistě, není to na 100% dokonalé a potřebuje trošku doladit. To je v pořádku, AI není všemocné. Ale je fascinující, jak si během pár kliků vytvoříte kvalitní podklady pro další práci.
Nemusíte jen analyzovat komentáře z Atmoskopu. Tímto způsobem můžete například vyhodnotit odpovědi ze zaměstnaneckého výzkumu. I u firmy o 100 lidech trvalo spoustu hodin, než jsme odpovědi kategorizovali a udělali z nich reprezentativní závěry. Správně nastavený pokyn v ChatGPT vám to udělá dřív, než dopijete ranní kafe.
A jako vždy připojujeme disclaimer:
- Nevěřte slepě AI. Důvěřuj, ale prověřuj.
- AI je váš pomocník, ale nenahradí kreativitu a úsudek člověka.
- Zkoušejte, hrajte si a objevujte, co všechno AI umí.
- Kvalita výstupu vždy záleží na kvalitě vstupu (zadání).
-
Aplayerz s.r.o.
-
Přemyslovská 11, Praha 3
-
info@digitalnihr.cz
-
+420 702 137 844
Rychlé odkazy
Právě jsme poslali potvrzovací e-mail. Podívejte se do vaší schránky.