Sbohem spamu na LinkedInu: jak dostávat kvalitní obsah
Unavuje vás prosévání nerelevantního obsahu na LinkedIn? Připadá vám, že těch selfíček, snídaní a motivačních citátů je poslední dobou nějak moc? S rychlým nárůstem obsahu může být obtížnější najít relevantní materiál, nicméně stačí pár hacků a LinkedIn se změní v kvalitní zdroj informací.
Vždyť už je to jako Facebook
Tohle slýchávám na workshopech často a není to míněné jako pochvala. Manažeři mívají dobrou vůli s LinkedInem pracovat, ale od častějšího využívání je mnohdy odrazuje právě obsah, na který pohlížejí s despektem.
- „Vždyť jsou tam jen fotky snídaní od holek z HR”
- „Nevím který vývojář by si šel něco číst na LinkedIn”
- "Akorát se tam lidi chlubí svými úspěchy, to mě fakt nezajímá”
LinkedIn, stejně jako každá síť, preferuje obsah, který vyvolává reakce a komentáře. A popravdě, roztomilé štěňátko v kanceláři dostane lajky spíš než odborný článek.
LinkedIn se proto stává osobnější. Viděli jsme brečícího CEO, děti na online callech, vyhořelé mileniály, spousty osobních zpovědí, pozérské příspěvky a záplavu clickbaitů.
Sám LinkedIn se snaží tvorbu obsahu rozproudit, když zavedl hashtagy, newslettery a Creator mode, který tvůrcům obsahu otevírá některé nové funkce. Business model sociálních sítí říká, že čím více času na nich uživatelé stráví (konzumací obsahu, nebo interakcemi), tím víc vydělá.
The Most Shared Content on LinkedIn in 2022
LinkedIn algoritmus je dobrý sluha a špatný pán
Obsahu, který na vás míří, je výrazně víc, než kolik můžete zkonzumovat, zejména pokud máte stovky a tisíce propojení. LinkedIn se proto snaží vybírat typ obsahu, který vás může zajímat. Sleduje, na jaký obsah reagujete, tj. co rozklikáváte, komentujete a lajkujete. Svým chováním proto můžete LinkedIn naučit, co se vám líbí a co ne, a tím značně ovlivnit, co ve feedu uvidíte.
Neberte svůj feed jako danost, ale snažte se aktivně dávat LinkedInu ty správné signály. Stačí trošku času a úsilí a uvidíte, jak se v krátké době váš feed a relevance informací promění.
Signály zájmu
Pochvalte články, která vás zaujmou. Máte hned několik možností, jak to udělat, a každá má jiný dopad na LinkedIn algoritmus:
- Like – zvyšuje o 30 % pravděpodobnost, že uvidíte příští příspěvek od stejného autora.
- Komentář – zvyšuje o 70 % pravděpodobnost, že uvidíte příští příspěvek od stejného autora.
- Nové spojení – uvidíte všechny nové příspěvky autora během následujících 2 týdnů.
Zdroj: Richard Van Der Blom
Notifikace
Pokud chcete být upozorněni pokaždé, když váš oblíbený autor vydá nový příspěvek, nastavte si notifikace. To uděláte na stránce profilu kliknutím na ikonu zvonečku v pravé části.
Stejně tak ale můžete nastavit, jaké notifikace dostávat nechcete. To můžete udělat buď v nastavení notifikací a nebo u konkrétních příspěvků
Nežádoucí obsah
Pokud vás nějaký typ obsahu štve, otravuje a nebo jen nepřináší hodnotu a zabírá místo relevantnějším příspěvkům, musíte to LinkedInu říct. Existuje několik metod s různou silou.
I don’t want to see this – Na dalším menu LinkedInu upřesníte, co vám na příspěvku nesedí (autor, téma, duplicita obsahu).
Unfollow – Zachováte propojení s danou osobou, ale její příspěvky se vám nebudou zobrazovat ve feedu.
Remove connection – Odstranit spojení.
Zejména „I don’t want to see this” je velice měkká forma nesouhlasu. Není to konec přátelství, blokování ani nahlášení autora. Jenom LinkedInu říkáte, že určitý typ příspěvků pro vás není relevantní. Vaše pozornost a čas jsou příliš cenné na konzumaci nezajímavých příspěvků. Buďte v tomto důslední.
Nastavte si zdroje obsahu
Na LinkedIn se dá najít spousta zajímavých věcí, ale musíte sledovat ty správné lidi. Osobně se snažím vyhledávat nové zajímavé a inspirativní osobnosti, které tvoří obsah v oblastech mého zájmu. Nemusíte s nimi být hned propojení, ale pokud mají zapnutý Creator mode, můžete dát Follow a odebírat jejich obsah.
Koho sledovat?
- Aktivní kolegy z vaší firmy, ať víte, co je nového
- Lidi od konkurence
- Potenciální obchodní partnery
- Lidi, kteří tvoří zajímavý obsah. V ČR nebo v zahraničí
Můžete využít Discovery hub, kde vám LinkedIn nabízí profily ke sledování na základě vaší předchozí aktivity: https://www.linkedin.com/mynetwork/discover-hub/
Podívejte se na stránky, které sledujete, a možná můžete pročistit ty nerelevantní. Přehled sledovaných stránek najdete na My network / Pages
Hashtagy
Klikněte v příspěvku na Hashtag, který vás zajímá, a dejte „Follow”. Množství sledujících vám napoví, jak je populární a relevantní.
Příliš vysoké číslo, ale může znamenat, že budete dostávat velké množství obecného obsahu. Někdy může být lepší odebírat málo rozšířený, ale přesně zacílený hashtag.
Skupiny
Zadejte klíčové slovo do vyhledávacího okna LinkedIn a ve filtru vyberte Skupiny / Groups. Zobrazí se vám seznam tematických skupin, ke kterým se můžete připojit a odebírat jejich obsah.
Oblíbený obsah
Siledované skupiny, hashtagy a eventy vidíte na levé liště vašeho profilu. Díky tomu máte rychlý přístup k oblíbenému obsahu. Nemusíte jen čekat, co vám LinkedIn vybere do feedu.
Uložit obsah (Save item)
Zajímavý obsah si můžete uložit a vrátit se k němu později. Použijte funkci „Save item”, která je přístupná v menu příspěvku.
Uložené příspěvky pak vidíte na svém profilu v položce „My items”
Závěrem
O každé síti platí, že může být buď bezúčelným žroutem času, a nebo zdrojem relevantního obsahu. Je na každém, jestli chce víc sledovat informace z oboru, novinky od přátel nebo zajímavosti z firmy. Důležité je věnovat trochu času úpravě obsahu a dostávat jen to, co vás opravdu zajímá.
Další zdroje:
https://www.linkedin.com/pulse/linkedin-10-ways-improve-your-feed-xavier-degraux/
https://www.cnbc.com/2022/09/28/how-linkedin-became-so-personal.html
https://www.linkedin.com/pulse/linkedin-becoming-like-facebook-karen-tisdell/?trk=pulse-article_more-articles_related-content-card
-
Aplayerz s.r.o.
-
Přemyslovská 11, Praha 3
-
info@digitalnihr.cz
-
+420 702 137 844
Rychlé odkazy
Právě jsme poslali potvrzovací e-mail. Podívejte se do vaší schránky.